برای داشتن موی سالم این عادتها را کنار بگذارید
برای داشتن موی سالم این عادتها را کنار بگذارید

بسیاری از جنبه های سبک زندگی ما از آنچه می خوریم گرفته تا مدل موهایمان بر میزان استقامت تارهای موهایمان تأثیرگذار هستند

 به گزارش سرویس وبگردی خبرگزاری صدا و سیما برخی عادتها  باعث می شوند تارهای مو نازک شوند و بیشتر بریزند و در نتیجه باید سعی کرد روتین زندگی خود را تغییر داد تا موهای سالم و زیبائی داشته باشید. در اینجا به عاداتی اشاره  می شود  که باعث می شوند تار موهایتان نازک شوند و بیشتر بریزند. 
 
دوش آب داغ 
آب داغ موجب از دست رفتن آب تارهای مو (درست مثل پوست) می شود و در نتیجه موهایتان خشک می شوند و بیشتر می ریزند. بدین ترتیب نه تنها چربی های محافظ پوست سرتان را می شویید، بلکه گرمای آب باعث می شود که روزنه های سر شما بیشتر چربی تولید کنند و بدین ترتیب به ریشه موها آسیب می رسد و موهایتان بیشتر می ریزد.
پس بهتر است موهایتان را با آب ولرم و حتی سرد بشویید. سعی کنید همیشه با آب ولرم دوش بگیرید و موهایتان را با سردترین آب ممکن آبکشی کنید.
 
استفاده از وسایل حالت دهنده داغ  
دماهای بسیار داغ به پروتئین هایی که موهایتان را می سازند و به روپوست محافظ آنها آسیب می زنند. وقتی روپوست مو آسیب ببیند، تعادل رطوبتی آن بهم می خورد و موها بیشتر به شکستگی و ریزش آسیب پذیر می شوند. استفاده از سشوار و دیگر وسایل داغ را به حداقل برسانید و سعی کنید از وسایلی با کمترین دمای ممکن استفاده کنید. همیشه اسپری ضدگرما بزنید تا عایقی گرمایی برای کاهش اصطکاک ایجاد شود.
 
رژیم سخت 
اینکه خودتان را از گرسنگی بکشید بدنتان را مجبور می کند تا انرژی کم خود را برای کارکردهای اصلی مانند کمک به کارکرد قلب و مغز بکار ببرد و دیگر انرژی زیادی برای درست کردن مو نمی ماند. در واقع یکی از نشانه های اصلی در تشخیص سوء تغذیه ریزش مو است. سعی کنید رژیم غذایی سالمی داشته باشید و پروتئین هایی همچون ماهی، مرغ، عدس و لوبیا مصرف کنید. مو در اصل از پروتئین تشکیل شده است. اگر پروتئین کافی مصرف نکنید موهایتان از بین می روند.

رسیدگی به موهای خیس 
موهای ما وقتی خیس هستند بیش از هر زمان دیگر نسبت به شکستن آسیب پذیرند، زیرا وقتی موها خیس هستند، روپوست محافظ آنها کمی بلند می شود. شانه کردن موها زیر دوش و سپس خشک کردن شدید موها با حوله، طوفان شدیدی برای موها محسوب می شود. سعی کنید قبل از آنکه موها خیس شوند آنها را شانه بزنید و بدین ترتیب بعد از دوش گرفتن شانه زدن را به حداقل برسانید. سپس به آرامی با حوله ای نرم آب موها را بگیرید و هرگز با حوله آنها را مالش ندهید.
 
سفت درست کردن مدل موها
اگر همیشه موهایتان را دم اسبی سفت یا بافت سفت می بندید، بدانید که این مدل ها به فولیکول های موهایتان آسیب شدیدی می زند و صدمه های این مدل ها برای موها دائمی است. زیرا فولیکول های مو برای همیشه ضعیف می شوند و رشد دوباره موها غیرممکن می شود. موهایتان را همیشه شل ببندید و اگر برایتان مقدور است سعی کنید تا حد ممکن موهایتان را نبندید، به خصوص وقتی می خواهید بخوابید. زیرا غلت زدن در خواب اصطکاک بیشتری ایجاد می کند. اگر وقتی موهایتان را بسته اید سرتان درد می گیرد و پوست تان کشیده می شود، بدانید که موها را خیلی سفت بسته اید.
 
استفاده از محصولات حالت دهنده طولانی مدت
اگر روی اسپری مو یا ژل موی شما نوشته شده است که موهایتان را تمام روز حالت می دهد، باید آن را دور بیندازید. زیرا این محصولات الکل زیادی دارند و موهایتان را خشک و شکننده می کنند. وقتی موهایتان را شانه می زنید، باقیمانده این مواد باعث می شود که موهایتان بشکنند و بریزند. همیشه سعی کنید از محصولاتی که موهایتان را چسبناک و چوبی می کنند دوری کنید. در عوض از محلول های نرم تری مانند کرم های حالت دهنده مو استفاده کنید که رطوبت موهایتان را حفظ می کنند و هنگام شانه زدن اصطکاک ایجاد نمی کنند.
 
خارندن سر
اگر سرتان می خارد، با شامپوهای حاوی سلنیوم، زینک پیریتیون یا روغن درخت چای این خارش را تسکین دهید. اگر محصولات بدون نسخه کارساز نبودند، از پزشک خود بخواهید که شامپوهای ضدقارچ یا فوم کورتیزون تجویز کند.
 
 

5/5 - (1 امتیاز)