طوطی ها هم می توانند دو زبانه شوند ! 
 
طوطی ها هم می توانند دو زبانه شوند ! 
 

نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد، طوطی نیز می توانند یاد بگیرند که مانند انسان ها دو زبانه باشند و برخی نژادهای طوطی ها حتی قادر هستند تا ۶۰ کلمه مختلف را بیاموزند.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد، طوطی نیز می توانند یاد بگیرند که مانند انسان ها دو زبانه باشند. بر این اساس مشخص شد برخی نژادهای طوطی ها قادر هستند تا ۶۰ کلمه مختلف را بیاموزند.

تیمی از محققین دانشگاه پیتزبورگ می ‌گویند که طوطی ها به راحتی قادرند صحبت انسان‌ها را تقلید کرده و ده ‌ها عبارت را حفظ می کنند. طوطی ‌های خاکستری آفریقایی که به بهترین بودن در یاد گیری صداها شهرت دارند، دارای بیشترین توانایی در این حوزه با میانگین حدود ۶۰ کلمه هستند.
 

سایر نژادهای طوطی از جمله کاکادوها، آمازون ها و ماکائوها نیز مقلدهای بسیار خوبی هستند که به طور متوسط قادرند بین ۲۰ تا ۳۰ کلمه بیاموزند. به گفته حافظان محیط زیست، این کشف در واقع می تواند به نجات این گروه  از پرندگان در حال انقراض کمک کند.
کریستین داهلین، دانشیار زیست شناسی از دانشگاه پیتسبورگ در جانستون، طی یک بیانیه در این رابطه می گوید: این تحقیق بر پایه یک پروژه علمی اجتماعی صورت گرفته و نشان می دهد که هنوز باید موارد زیادی را در مورد طوطی ها بیاموزیم.
طی این تحقیقات، صاحبان طوطی ها به نظرسنجی در مورد تعداد کلمات و عباراتی که پرندگان آن ها را تقلید می کنند و صداهای شبیه انسان مانند سوت زدن و تقلید یک آهنگ و استفاده آنها از صداها در متن پاسخ دادند.به گزارش سیناپرس، این یافته ها، پژوهشگران را قادر ساخت تا اطلاعات مربوط به تقریباً ۹۰۰ طوطی از ۷۳ گونه را جمع آوری کنند، مطالعه ای که در طبیعت غیرممکن بود.
 

داهلین در این رابطه می گوید:‌تقریبا ۳۰ درصد از گونه‌ های طوطی‌ ها در حیات وحش تا حدی در حال کاهش هستند که در درجه اول به دلیل شکار غیرقانونی و از دست دادن زیستگاه های خود در گروه بندی در معرض خطر، در خطر انقراض یا به شدت در معرض خطر قرار می‌ گیرند.
باید توجه داشت طوطی ها جز گونه های منحصر به فردی هستند که می توانند زبان انسان را تقلید کنند. زبان انسان با استعداد یادگیری صدا ممکن می شود. نوزادان صداها و کلمات را می شنوند و بعداً سعی می کنند آن صداها را تولید کنند و این قابلیت با بزرگ شدن فرد، بهبود می یابد.به گزارش سیناپرس، اکثر حیوانات اصلا نمی توانند تقلید صداها را یاد بگیرند. اگرچه نخستی‌ های غیر انسانی می‌توانند یاد بگیرند که چگونه از صداهای ذاتی به روش‌های جدید استفاده کنند، اما توانایی مشابهی برای یادگیری تماس‌های جدید از خود نشان نمی ‌دهند.
جالب توجه است که تعداد کمی از گونه های پستانداران از جمله دلفین ها و خفاش ها، این ظرفیت را دارند.  در این میان تماس ها و آوازهای طوطی ها با زبان انسان شباهت بیشتری دارد.
 پروفسور داهلین و همکارانش دریافتند که بسیاری از طوطی ها حتی از کلمات در زمینه های مناسب استفاده می کنند.
گفتنی است، حدود ۹۰ درصد طوطی ها از تقلید انسانی در زمینه های مناسب استفاده کردند. آنها یاد می گیرند چه چیزی  را در چه زمانی بگویند. طوطی‌ها به‌عنوان زبان ‌آموزان آوازی، موضوعات تحقیقاتی مهمی برای درک زیربنای فیزیولوژیکی، عصبی زیست ‌شناختی و تکاملی ارتباطات صوتی در طبیعت هستند.
شرح کامل این پژوهش در آخرین شماره مجله تخصصی Scientific Reports منتشر شده و در اختیار پژوهشگران قرار دارد.

5/5 - (1 امتیاز)