کنترل فشار خون با مواد غذایی
کنترل فشار خون با مواد غذایی

دنبال کردن یک رژیم غذایی متعادل به شما کمک می‌کند تا خطر ابتلا به فشار خون بالا کاهش یابد.

به گزارش سرویس وبگردی پاتوق من، سبزیجات و میوه‌های تازه را در رژیم غذایی خود جای دهید و مصرف چربی‌های اشباع شده و کلسترول را برای حفظ سلامت دستگاه قلبی عروقی محدود کنید. تغییر در شیوه زندگی نقش مهمی‌در درمان و کنترل فشار خون بالا ایفا می‌کند.
 
چگونه رژیم غذایی بر سطح فشار خون شما تأثیر می‌گذارد؟
غذایی که می‌خورید تمام جنبه‌های سلامتی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. درک رابطه بین رژیم غذایی و فشار خون می‌تواند به شما در انتخاب غذا‌های مناسب کمک کند. این همچنین به شما امکان می‌دهد فشار خون خود را مدیریت کنید.
 
سدیم
هنگامی که در رژیم غذایی خود سدیم اضافی دارید، بدن شما آب مورد نیاز برای متعادل کردن سدیم اضافی را نگه می‌دارد. آب باقی مانده در بدن شما می‌تواند به رگ‌های خونی شما فشار وارد کند و در نتیجه فشار خون بالاتری را نشان دهد.
 
چربی‌های اشباع شده
هنگامی که فشار خون بالا دارید، دیواره رگ‌های شما به دلیل افزایش فشار در رگ‌های خونی کمی آسیب می‌بیند. چربی‌های اشباع شده و ترانس می‌توانند در این مناطق آسیب دیده دیواره شریان شما تجمع کنند و منجر به ایجاد پلاک شوند. این کار رگ‌های خونی شما را باریک و مسدود می‌کند و باعث افزایش بیشتر در سطح فشار خون می‌شود و شما را در معرض خطر بیماری قلبی قرار می‌دهد.
 
قند‌ها
در درازمدت، سطوح بالای قند خون می‌تواند به دیواره‌های شریان آسیب برساند و منجر به تجمع کلسترول و چربی شود که می‌تواند رگ‌های خونی شما را مسدود کند. این امر خطر ابتلا به فشار خون و بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.
 
کربوهیدرات‌ها
غذا‌های غنی از کربوهیدرات در مقایسه با سایرین بسیار سریعتر هضم می‌شوند و برای هضم به خون بیشتری نیاز دارند. در نتیجه، بدن شما خون را از قسمت‌های دیگر بدن به روده هدایت می‌کند که می‌تواند باعث افت فشار خون شود.
 
الکل
مصرف الکل به طرق مختلف بر بدن شما تأثیر می‌گذارد. باعث کم آبی بدن، عدم تعادل الکترولیت‌ها و اختلال در عملکرد هورمون‌های مختلف تنظیم کننده عملکرد کلیه می‌شود. همه این‌ها می‌تواند تأثیر منفی بر فشار خون شما داشته باشد.
 
۱۵ غذایی که مبتلایان فشار خون بالا باید پرهیز کنند
غذای بیش از حد شور
غذا‌هایی که بیش از حد شور هستند مانند چیپس، نمکین، سیب زمینی سرخ کرده و غیره، سدیم زیادی دارند و اصلی‌ترین غذایی هستند که در فشار خون بالا باید از آن اجتناب کنید. سدیم می‌تواند باعث احتباس آب در بدن شود و فشار خون شما را افزایش دهد.
 
کافئین
از مصرف نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند قهوه، چای، نوشابه و … خودداری کنید، زیرا کافئین می‌تواند رگ‌های خونی شما را منقبض کند که باعث افزایش تنش در آن‌ها می‌شود. این پدیده منجر به افزایش فشار خون می‌شود.
 
غذای بیش از حد فرآوری شده
غذا‌های ناسالم، گوشت‌های فرآوری شده و … مملو از سدیم و چربی هستند و بیشتر ارزش غذایی خود را در حین پخت از دست می‌دهند. این غذا‌ها می‌توانند شانس ابتلا به بیماری‌های قلبی و فشار خون را افزایش دهند. از این رو، آن‌ها یکی از اصلی‌ترین عامل‌های فشار خون بالا هستند که باید از آن‌ها اجتناب کرد.
 
غذای ترشی یا کنسرو شده
غذا‌های ترشی یا کنسرو شده معمولاً در محلول آب نمک یا شربت شکر نگهداری می‌شوند تا از رشد میکروارگانیسم‌ها جلوگیری کرده و عمر مفید ان‌ها را افزایش دهند. مصرف این غذا‌ها به دلیل وجود سدیم و قند اضافی در آن‌ها می‌تواند فشار خون شما را افزایش دهد.
 
مواد غذایی سرشار از چربی‌های اشباع یا ترانس
غذا‌هایی که سرشار از چربی‌های اشباع و ترانس هستند مانند روغن پالم، کره، روغن نارگیل، روغن نارگیل، مارگارین و … می‌توانند سطح کلسترول شما را بالا ببرند و رگ‌های شما را مسدود کنند و در نتیجه فشار خون شما را افزایش دهند.
 
غذا‌های منجمد یا کنسرو
اگرچه تهیه آن آسان و راحت است، اما اکثر وعده‌های غذایی منجمد و کنسرو‌ها دارای محتوای سدیم و قند بالایی هستند که می‌تواند فشار خون شما را افزایش دهد.
 
نان
بیشتر نان‌های نان سفید که ار فروشگاه‌ها خریداری می‌شوند، نمک اضافه زیادی در خود دارند. سه تکه نان بیش از ۲۰ درصد از سدیم توصیه شده روزانه شما را در خود دارد.
 
گوشت قرمز
ترکیباتی که هنگام هضم گوشت قرمز در روده شما تولید می‌شود می‌تواند فشار خون شما را بالا نگه دارد. گوشت قرمز نیز سرشار از چربی‌های اشباع شده است که می‌تواند سطح کلسترول شما را افزایش دهد.
 
قند‌های اضافه شده
غذا‌هایی که حاوی سطوح بالای قند‌های اضافه شده مانند شکلات، آب نبات، کلوچه، مربا، بستنی، دسر و … هستند، می‌توانند باعث افزایش سطح قند خون شوند که در آینده منجر به فشار خون بالا می‌شود. غذا‌های با محتوای قند بالا می‌توانند باعث افزایش وزن شما شوند که می‌تواند دوباره فشار خون شما را افزایش دهد.
 
چاشنی‌ها و سس‌ها
اکثر مارک‌های چاشنی مانند سس کچاپ، سس سویا، سس فلفل قرمز و … سرشار از نمک و قند اضافی هستند که می‌تواند باعث افزایش فشار خون شما شود. قبل از خرید، برچسب این محصولات را بررسی کنید تا مطمئن شوید که سدیم بالایی ندارند.
 
غذا‌های پرچرب
غذا‌هایی که محتوای چربی بالایی دارند مانند شیر، ماست، پنیر، کره، ماهی و گوشت چرب و … می‌توانند سطح کلسترول شما را بالا ببرند و باعث افزایش وزن شوند که می‌تواند شما را در معرض خطر بیماری‌های قلبی و فشار خون بالا قرار دهد.
 
نوشیدنی‌های انرژی زا
نوشیدنی‌های ورزشی و نوشیدنی‌های انرژی زا قبل یا بعد از تمرین برای بازگرداندن سطح الکترولیت در بدن مصرف می‌شوند. اگر فشار خون بالا دارید این می‌تواند برای بدن شما مضر باشد. آن‌ها به دلیل محتوای بالای کافئین و قند، سطح قند خون شما را پس از مصرف بالا می‌برند.
 
پخت و پز و شیرینی
اکثر محصولات پخته شده و شیرینی جات مانند کیک، پای، بیسکویت، رول نان، شیرینی و … از قند و چربی‌های اشباع شده ساخته شده اند که هر دو می‌توانند بر فشار خون شما تأثیر منفی بگذارند. برای جلوگیری از افزایش سطح قند و کلسترول خون، این غذا‌ها باید به مقدار کم مصرف شوند.
 
گریپ فروت
دارو‌های فشار خون شما می‌توانند با ترکیبات موجود در گریپ فروت واکنش نشان دهند که می‌تواند بر نحوه جذب دارو‌ها در جریان خون شما تأثیر بگذارد. این باعث کاهش اثربخشی دارو‌های شما می‌شود.
 
غذا‌هایی که باید در رژیم غذایی خود بگنجانید
میوه‌ها و سبزیجات
گنجاندن حداقل ۵ تا ۶ وعده میوه و سبزیجات در رژیم غذایی روزانه می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند. میوه‌ها و سبزیجات تازه منابع بسیار خوبی از ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌های ضروری هستند و خوردن هر روز آن‌ها می‌تواند به کاهش وزن، فشار خون، قند خون و سطح کلسترول شما کمک کند.
 
غلات کامل
غلات کامل مانند جو، برنج قهوه ای، ارزن، جو و … منابع عالی فیبر هستند که می‌توانند به شما در کنترل سطح کلسترول و بهبود سلامت قلب کمک کنند.
 
حبوبات، لوبیا و عدس
لوبیا، حبوبات و عدس سرشار از منیزیم، پتاسیم، پروتئین و فیبر هستند که همگی برای کاهش فشار خون و سطح کلسترول شما ضروری هستند.
 
ماهی و گوشت بدون چربی
ماهی‌هایی مانند سالمون، ماهی خال مخالی، ماهی کاد و … سرشار از اسید‌های چرب امگا ۳ هستند که می‌تواند به کاهش فشار خون و سطح کلسترول شما کمک کند. گوشت‌های بدون چربی (گوشت‌هایی که چربی آن‌ها حذف شده است) سرشار از پروتئین هستند که برای کاهش فشار خون مفید است.
 
آجیل و دانه‌ها
آجیل و دانه‌های بدون نمک منابع بسیار خوبی از ریزمغذی‌های ضروری مانند پتاسیم، منگنز، منیزیم و روی هستند که به کنترل فشار خون بالا کمک می‌کنند.
 
غذا‌های سرشار از پتاسیم
پتاسیم به بدن شما کمک می‌کند تا سدیم اضافی را دفع کند، که می‌تواند به کاهش سطح فشار خون شما کمک کند.
 
منبع:فابلکر

5/5 - (1 امتیاز)